اخبار

دو عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در فهرست نویسندگان اولین مقاله کارگروه کنسرسیوم ENIGMA در حوزه خواب (ENIGMA‐Sleep) قرار گرفتند

دو عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در فهرست نویسندگان اولین مقاله کارگروه کنسرسیوم ENIGMA در حوزه خواب (ENIGMA‐Sleep) قرار گرفتند

 

پروفسور حبیب اله خزایی و خانم دکتر معصومه رستم پور دو عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشند که درکنار دیگر پژوهشگران دنیا موفق به نشر این مقاله بین المللی شدند.

 
 دکتر مسعود طهماسیان و پروفسور مجتبی زارعی اعضاء هیئت علمی پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی نیز  در فهرست نویسندگان این مقاله قرار دارند.
 
 این مقاله با عنوان ENIGMA‐Sleep: Challenges, opportunities, and the road map  و با مشارکت 77 پژوهشگر از 15 کشور جهان در مجله تخصصی Journal of Sleep Research  منتشر گردید.
 
مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک درک ما را از نوروبیولوژی خواب و اختلالات آن افزایش داده است. با این حال، مطالعات انفرادی معمولاً در شناسایی اثرات منسجم و قابل تکرار محدودیت‌هایی دارند که از جمله آنها می‌توان به اندازه متوسط نمونه، ویژگی‌های بالینی ناهمگن و روش‌شناسی‌های متنوع اشاره کرد؛ این محدودیت‌ها انجام تحقیقات چندکانونی در مقیاس وسیع به منظور افزایش تعداد نمونه‌ها و هماهنگ‌سازی روش‌های جمع آوری داده، پیش‌پردازش و تجزیه و تحلیل با استفاده از پروتکل‌های معتبر از پیش ثبت شده را ایجاب می‌کند. 
 
 کنسرسیوم ارتقاء ژنتیک تصویربرداری عصبی از طریق تحلیل فراداده (ENIGMA) یک چارچوب گروهی قدرتمند برای ترکیب مجموعه داده‌های محل‌های جداگانه فراهم می‌کند.
 
  اخیراً کارگروه ENIGMA‐Sleep  با همکاری چندین مؤسسه از 15 کشور جهان برای انجام مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک در مقیاس بزرگ به منظور درک بهتر نوروبیولوژی اختلال کیفیت خواب در افراد سالم، پیامدهای عصبی کمبود خواب، پاتوفیزیولوژی اختلالات خواب، و هم‌بسته‌های عصبی اختلالات خواب دربین اختلالات مختلف عصب روان‌پزشکی، تشکیل شده است
 
نخستین مقاله این کارگروه، جزئیات مجموعه داده‌های موجود و پروژه‌های در حال انجام در این کارگروه را توصیف می‌کند و به چالش‌ها و فرصت‌های بالقوه‌ی یک طرح گروهی در پزشکی خواب می‌پردازد.
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید